Dodavatelé

sevenmedia

Medailové hody na MČR ve Zlíně

29. 06. 2024

První den mistrovství republiky ve Zlíně byl mimořádně úspěšný pro vítkovické atlety. Oba tituly z hladké stovky zamířily do Ostravy. Karolína Maňasová potvrdila skvělou formu a postarala se o rekord mítinku. Zdeněk Stromšík zase předvedl letošní nejlepší český výkon a porazil loučícího se Jana Velebu.

Karolíně Maňasové se povedl už rozběh, když proběhla cílem za 11,21 sekundy. Vítkovická atletka dokázala ve Zlíně překonat dvanáct let starý rekord Kateřiny Čechové, její zápis srazila o 11 setin. Ve finále byla Maňasová o chlup pomalejší, ale i tak suverénně zvítězila v čase 11,24 a slaví svůj první mistrovský titul na dráze. Další zástupkyně Vítkovic Jana Slaninová skončila na 8. místě.

Také v mužské kategorii putovalo celkové prvenství do Vítkovic. Zdeněk Stromšík nejprve v rozběhu prolétl cílem za 10,26 sekundy, čímž stanovil nové letošní české maximum. Následně Stromšík dominoval i ve finále a výkonem 10,43 získal své páté zlato. Vítkovický sprinter za sebou nechal i druhého Jana Velebu, který zaběhl poslední individuální stovku v kariéře za 10,48. Mladý vítkovický talent Tomáš Lisák skončil šestý časem 10,68.

Dalšího zlata se Vítkovice dočkaly v soutěži koulařek. Triumf z minulého roku obhájila Katrin Brzyszkowská. Česká naděje vyhrála s velkým přehledem, její nejlepší pokus měl hodnotu 16,48 m.

Tím ale výčet cenných kovů ještě nekončí. Pro stříbro si doběhla vítkovická štafeta 4 x 100 metrů ve složení Majerčák, Ščibráni, Lisák, Stromšík. Výkon 40,89 sekundy stačil na druhou pozici. Prvenství uhájila pražská Dukla v čase 40,17. Mimochodem Milan Ščibráni si dnes zajistil i účast ve finále individuální čtyřstovky, když vyhrál rozběh za 47,53.

Krásný výsledek zaznamenala také vítkovická tyčkařka Niki Joannidu, která se umístila na skvělém čtvrtém místě v novém osobním rekordu 421 cm. Vítězkou se stala Amálie Švábíková, která pokořila 473 centimetrů, což jí přineslo vedle osobního rekordu i splněný ostrý limit pro start na olympijských hrách v Paříži.