Dodavatelé

sevenmedia

Češi byli v Curychu vidět

19. 08. 2014

Celkem čtyři medaile a celkem deset umístění do osmého místa. Taková byla závěrečná bilance české reprezentace ve švýcarském Curychu na 22. evropském šampionátu. Díky zlatu oštěpařky Barbory Špotákové, stříbru Vítězslava Veselého rovněž v hodu oštěpem a bronzům Kateřina Drahotové na 20km chůze a Jana Kudličky ve skoku o tyči Češi obsadili dvanácté místo v pořadí zemí. Medailově šlo v historii samostatné České republiky o třetí nejúspěšnější výpravu po Helsinkách a Göteborgu. Už s ohledem na skutečnost, že se šampionátu kvůli zranění nezúčastnily dvě čtvrtkařské hvězdy Pavel Maslák a Zuzana Hejnová, mohou se čeští atletičtí fanoušci už nyní těšit na příští sezonu, ve které budou ti nejlepší uspět na světovém šampionátu v Pekingu.

Fanoušky vítkovické atletiky bezesporu potěšily výkony bývalých ostravských atletů Jaroslava Báby a Denisy Rosolové. Oba odvedli na stadionu v Curychu skvělou práci a oběma scházel jen krůček medaili. Výškař Jaroslav Bába skončil čtvrtý jen kvůli vyššímu počtu pokusů, než měl třetí Rus Uchov, Denisa Rosolová ve finále na 400m př. přišla o stříbro až v samotném závěru, kdy nestačila na drtivý finiš Rusky Davydovové a Ukrajinky Titimentsové. I na ni nakonec zbyla nepopulární „bramborová“ medaile. Jediná současná vítkovická atletka Nikola Ogrodníková skončila už v kvalifikaci soutěže oštěpařek. Měla jediný platný pokus (53.15), který byl rozhodně pod hranicí možností mladé reprezentantky a který nakonec stačil na 20. místo. Pro Ogrodníkovou však byla účast na šampionátu obrovskou zkušeností, kterou bude moci zúročit v dalších měsících. Šampionát provázela velká nepřízeň počasí, i přesto diváci viděli několik skvělých výkonů. Evropu v Curychu si co do cenných kovů podmanila Velká Británie, jejíž účet se uzavřel na 12 zlatých, 5 stříbrných a 6 bronzových. Stejný počet, 23 medailí, jen nakonec ve slabším složení (9-8-6), si odváží Francouzi, o jednu méně pak mají Rusové (3-6-13). Slováci skončili se dvěma stříbrnými medailemi na 17. místě.