Zlatá tretra nabídla tradičně světovou podívanou

29. 06. 2017

Stylové loučení s Usainem Boltem, světový rekord Wayde Van Niekerka v běhu na 300 metrů, ale řada dalších kvalitních výkonů. Letošní 56. ročník Zlaté tretry Ostrava byl opět vydařený a fanoušci budou mít dlouho na co vzpomínat. Byli svědky tří národních rekordů a pěti rekordů mítinku.

Vyprodaný Městský stadion ve Vítkovicích tleskal hvězdám světové i české atletiky a tleskal i několika domácím atletům a atletkám. Srdce českých fanoušků poprvé zaplesalo v soutěži koulařů, která měla hlavního favorita v Tomáši Staňkovi. Rekord mítinku Američana Reese Hoffa 21,77 m z roku 2007 se otřásal v základech, nakonec však odolal – Staňkův nejdelší hod měřil 21,63 m. „Vítězství na Zlaté tretře si vážím snad stejně jako mé stříbrné medaile z halového mistrovství Evropy. Ta křišťálová trofej ve tvaru tretry je totiž fenomenální,“ pochvaloval si vítězství Staněk. „Škoda, že nevyšel ten třetí pokus, věřím, že bych jinak vylepšil rekord mítinku,“ dodal.

Reakce diváků na vítězství českého koulaře však nebyla nic v porovnání s doběhem netradiční třístovky mužů. Olympijský vítěz Wayde Van Niekerk totiž potvrdil v Ostravě svou skvělou formu a fantastickým časem 30,81 smazal nejen dosavadní rekord mítinku Usaina Bolta, ale vytvořil také nový světový rekord. „Jsem moc vděčný za to, že jsem dokázal překonat světový rekord. Děkuji všem lidem tady v Ostravě za tak skvělý mítink. Jsem poctěn, že jsem se mohl malým dílem zapsat do historie,“ řekl dojatě Van Niekerk.

Další napínavá podívaná se uskutečnila v sektoru oštěpařů, kde se poprvé odehrál souboj týmů Česko versus Německo. Česká reprezentace nastoupila pod vedením světového rekordmana Jana Železného a německý výběr vedl Klaus Wolfermann. Soutěži nakonec dominoval Thomas Röhler, který jako jediný poslal svůj oštěp hned dvakrát za devadesátimetrovou hranici (91,53 m).

O rekord mítinku mezi ženami se postarala Gudaf Tsegayová na trati 1500 metrů. Ve stejném závodě si ovšem pro skvělý čas doběhla také domácí závodnice Simona Vrzalová. Doběhla sice až sedmá, ovšem v novém osobním rekordu 4:09,18. "Bylo sice hodně teplo, ale během závodu jsem to nevnímala. Začala jsem poměrně volně a chtěla jsem postupně zrychlovat. Šetřila jsem síly na finiš, jenže nakonec jich moc nezbylo. Ale jsem s časem spokojená. Měla jsem už dlouho na to, abych dokázala běžet pod čtyři minuty deset, ale nezvládala jsem to. Konečně se mi podařilo tuto hranici zdolat. Mám z toho velkou radost," řekla v cíli.

Nejen Usain Bolt, ale také Mo Farah se v Ostravě loučil – naposledy v kariéře si zaběhl závod na 10 kilometrů. „Svůj poslední závod jsem si užil, přestože jsem doufal v trochu rychlejší čas, vítr mě však zpomalil. Před závodem jsem mluvil s jednou z mých dcer a ta mi přála hodně štěstí, tak jí přivezu mé startovní číslo ze závodu na památku,“ komentoval emotivní zážitek Farah.

Poslední prolomení rekordu mítinku se odehrálo v sektoru trojskokanů, a to díky dvojnásobnému olympijskému vítězi Christianu Taylorovi, který jej vylepšil na 17,57 metru. Samotný závěr mítinku pak patřil loučení se se sprinterskou legendou, o jejímž vítězství nikdo nepochyboval. Dle očekávání prolétl Usain Bolt cílem jako první a rozloučil se tak s Ostravou tím nejlepším možným způsobem. Na jeho počest zazněla jamajská hymna, pořadatelé připravili ohňostroj i speciální choreografii diváků. Atletický fenomén pak téměř hodinu po skončení závodu obcházel celý stadion a rozdával stovky podpisů. „Do Ostravy jsem jezdil moc rád. Zažil jsem tady zimu, zažil jsem déšť. Rozmarné počasí je to první, co se mi vybaví při vzpomínce na Ostravu. Ale také to byli skvělí fanoušci, kteří udělali z tohoto mítinku unikátní záležitost. Užil jsem si to i tentokrát. Měl jsem trochu problémy se zraněním, proto výsledný čas není úplně dobrý. Ale to není důležité, já jsem si závod moc užil.“

Závod si užil i vítkovický sprinter Zdeněk Stromšík, který běžel ve druhé dráze posledního běhu mítinku. Doběhl sedmý v čase 10,49. Zklamaný ovšem nebyl, právě naopak. "Na takovém mítinku je vždy radost startovat. Cítil jsem tu skvělou atmosféru a celkově mám z běhu velmi dobrý pocit. Běžet vedle světového rekordmana, to člověk nějak nevnímá ani tak ten čas, jako to vše kolem. Byl to jednoznačně jeden z vrcholů sezony. Teď už mě čeká jen extraligové kolo a pak se začnu připravovat na srpnovou univerziádu," řekl úřadující mistr republiky na nejkratší sprinterské trati. Třetí vítkovickou závodnicí, která se představila v hlavním programu mítinku, byla Jana Slaninová. V běhu na 200 m doběhla sedmá v čase 24,30.

Kompletní výsledky najdete ZDE

Foto: Pavel Lebeda (sport-pics.cz)

 

ATLETIKA | BASKETBAL | BOX | CYKLISTIKA | ČASPV | ESPERANTO | HOROLEZECTVÍ | JACHTING | MODERNÍ GYMNASTIKA
NÁRODNÍ HÁZENÁ | POWER LIFTING | TURISTIKA | UZPS  | HANDI ATLETIKA

Sdružení sportovních klubů Vítkovice, Závodní ulice 2891/86, 703 00 Ostrava 3 | IČ: 00534544, DIČ: CZ00534544, Bank.spojení: ČSOB, č.ú.: 202602472/0300

tel.: +420 595 701 066, e-mail: ssk.vitkovice@volny.cz

made by: mar::k » sevenmedia member
© Copyright 2004-2018 - CMS Made Simple | This site is powered by CMS Made Simple version 1.12.1